Odzyskaj spokój w rodzicielstwie. Stwórz silną więź ze swoim dzieckiem i zwiększ jego szanse na bycie szczęśliwym dorosłym. Dzięki prostej metodzie rodzicielstwa zorientowanego na ewolucyjne potrzeby rozwojowe mamy i dziecka.
Witaj rodzicu,
Rodzicielstwo to największa na świecie odpowiedzialność za rozwój człowieka, którego powołaliśmy na ten świat. To zadanie jest o tyle trudne, że nikt nas do niego nie przygotowuje. A przy okazji społeczeństwo szczepi w nas nieprawidłowe wartości oraz przekonania przeszkadzające w realizacji tego zadania.
Skoro tutaj trafiłaś/trafiłeś to znaczy, że szukasz rozwiązania, dzięki któremu spełnisz swoje marzenie zabezpieczenia swojemu dziecku warunków jakich zapewne sama/sam nie miałeś. Warunków, dzięki którym będzie mogło wykorzystać cały potencjał z jakim przyszło na nasz świat.
Myśl przewodnia Rodzicielstwa Przyjaznego Dziecku
"Za każdym razem, kiedy dziecko przestaje być współpracujące i pojawiają się zachowania lub reakcje protestacyjne, oznacza to, że wzbudzony został stan zagrożenia - choćby było to nie wiadomo jak irracjonalne. Twoim zadaniem, rodzicu, jest przywrócenie stanu bezpieczeństwa w psychice Twojego dziecka."
Od początku istnienia Fundacji XXII podążamy za mottem, że „tylko zdrowi emocjonalnie rodzice mogą wychować zdrowe emocjonalnie dzieci”.
Wiedza zawarta w Rodzicielstwie Przyjaznym Dziecku pomoże wyprostować poplątane emocjonalne ścieżki w Twojej psychice a dzięki temu staniesz się bardziej otwarta na potrzeby Twojego dziecka.
Zapisz się na listę osób oczekujących na nowe webinary na temat Rodzicielstwa Przyjaznego Dziecku z możliwością zadawania pytań na żywo.
Teoria imperatywów rozwoju
Podstawowym, prostym i uniwersalnym narzędziem, które pozwoli Tobie pewniej czuć się w relacji z Twoim dzieckiem jest teoria imperatywów rozwoju.
W tej teorii przedstawiam 8 warunków koniecznych do pełnego rozwoju psychiki dziecka. Imperatywy rozwoju są obecne również w psychice dorosłego. W rozwijającej się psychice dziecka odpowiadają za kształtowanie charakteru dziecka, a u dorosłych są czynnikami oddziaływującymi na relacje.
Wypełnienie imperatywów prowadzi do powstania bezpiecznej i odpornej psychiki dziecka.
Poznaj 8 imperatywów rozwoju
Czyli podstawowych warunków zdrowego rozwoju psychiki dziecka
Imperatyw bliskości
Fizyczna i emocjonalna bliskość z główną figurą przywiązania – dla noworodka ta bliskość jest wartością stałą, której zaburzenie wprowadza stan zagrożenia. Im dziecko większe tym bardziej bliskość emocjonalna staje się ważniejsza od fizycznej.
Imperatyw akceptacji
Na początku liczy się akceptacja bytu dziecka, a w kolejnych etapach rozwoju coraz ważniejsze stają się inne obszary akceptacji. Jak na przykład akceptacja wyjątkowości istoty jaką jest dziecko.
Imperatyw przynależności
To bliskość i akceptacja w skali makro. Dotyczy całego stada. Tu również ważne jest okazywanie bliskości oraz akceptacji. Ale równocześnie ten imperatyw skanuje środowisko sprawdzając spójność stada. Jest tak ponieważ spójne stado, w którym członkowie akceptują i wspierają siebie, jest gwarantem przetrwania małej istoty. Nawet organizm niemowlęcia potrafi rozpoznać konflikt w stadzie.
Imperatyw kontroli
Czasem można nazwać go potrzebą autonomii, ale to jest niepełne określenie. W imperatywie kontroli chodzi o rozpoznanie przez organizm dziecko posiadania wpływu na środowisko. Jeśli noworodek płacze, czyli komunikuje się z opiekunem, a nie dostaje adekwatnej odpowiedzi (reakcji opiekuna) to w umyśle powstaje stan zagrożenia wywołany przez rozpoznanie niewłaściwej formy komunikacji. Autonomia – prawo do zarządzania sobą, to część imperatywu kontroli.
Imperatyw radości
Jeśli dziecko rozwija się w środowisku w który dostaje bliskość, akceptację, ale nie ma w tym środowisku radości to organizm dziecka również będzie wzbudzał poczucie zagrożenia. Ponieważ podstawowym bodźcem wzbudzającym stan zagrożenia jest niezgodność informacji ze środowiska z danymi zakodowanymi w systemie.
Imperatyw eksploracji
Dziecko przychodzi na świat z umysłem rozwiniętym operacyjnie w około 25%. Jest wyposażone w elementarne programy ewolucyjne. Całej reszty umysł musi się nauczyć. Dlatego też jest silnie motywowany do eksplorowania, które na początku jest nauką własnego ciała oraz zarządzania nim. W kolejnych etapach poziom i obszary eksploracji wzrastają, aż do całkowitej samodzielności.
Imperatyw bycia potrzebnym
Jeden z czynników rozwijających poczucie przynależności oraz poczucie własnej wartości. Dziecko, któremu rodzice pozwalają angażować się w codzienne zadania czuje się częścią stada i rozwija w sobie umiejętności współpracy. Ten imperatyw bardzo łatwo wyciszyć. Przez co w późniejszym czasie pojawiają się tarcia między rodzicami a dzieckiem.
Imperatyw samodzielności
Który rodzic nie słyszał „ja siama”. To właśnie system behawioralny dziecka powoduje nim uczenie się każdej zaobserwowanej umiejętności. Tak właśnie dzieje się proces nabywania umiejętności. Pilnowanie wypełniania tego imperatywu jest niezwykle ważne dla jego całego przyszłego życia. Ten imperatyw jest niezwykle ważny dla powstania i rozwoju twórczej psychiki.
Imperatywy nie są samotnymi rycerzami...
Sytuacje społeczne zwykle wpływają na kilka imperatywów, nawet jeśli wydaje się nam, że zaburzony może być tylko jeden.
W przykładzie z płaczącym noworodkiem, na którego płacz nikt nie reaguje adekwatnie, mamy deprywację imperatywu kontroli, akceptacji i bliskości.
W umyśle dziecka powstaje koncept, że skoro nikt nie interesuje się mną to znaczy, że coś jest ze mną nie tak. Moje sygnały są jakieś nieprawidłowe albo moje stado lub moja GFP nie akceptują mnie. Nie dostaję tego, czego potrzebuję - bliskości.
System behawioralny wzbudza stan zagrożenia i inicjuje procesy adaptacyjne.
Pierwszym krokiem do poprawy kompetencji rodzicielskich jest świadomość siebie
Skorzystaj z przygotowanych przez Fundację XXII narzędzi, by lepiej poznać siebie
Skala zaniedbania emocjonalnego
Samoocena każdego człowieka powstaje w procesie interakcji z jego najbliższym otoczeniem. Bazą jest spełnienie imperatywów akceptacji, przynależności, samodzielności, eksploracji, bycia potrzebnym oraz kontroli. Sprawdź jaka jest Twoja samoocena.
Samoocena każdego człowieka powstaje w procesie interakcji z jego najbliższym otoczeniem. Bazą jest spełnienie imperatywów akceptacji, przynależności, samodzielności, eksploracji, bycia potrzebnym oraz kontroli. Sprawdź jaka jest Twoja samoocena.
Skoro dotałaś/dotrałeś to tego miejsca to znaczy, że jesteś zdeterminowany do zmiany schematów wychowania dziecka.
Zapraszam Cię do zapisania się na newsletter, za pomocą którego poinformuję Cię o nadchodzących wydarzeniach.
Waldemar Lipiński, autor teorii Imperatywów Rozwoju oraz Rodzicielstwa Przyjaznego Dziecku
Ten jeden dzień zmienił całe moje życie. Jadąc samochodem przez Polskę, pojawiła się w mojej głowie pewna myśl. Idea, która może zmienić świat…
Zanim jednak to wyjaśnię, wróćmy do początków tej historii - do mojego rodzicielstwa.
Moje dzieci urodziły się w latach 80’ i 90’. Kiedy zostałem rodzicem, byłem typowym na owe czasy 28-latkiem zdobywającym świat. Myślałem, że jak ludzie się nie kłócą i są wobec siebie pozytywni, to dzieci mają idealne środowisko do rozwoju.
Im były starsze, docierało do mnie, że to nie wszystko. Że są też inne, równie ważne warunki, których nie spełniłem…
Świadomość popełnionych błędów, niewiedzy i egoizmu, przyszła do mnie z opóźnieniem.
Bardzo tego żałuję…
Chciałbym wtedy mieć tę wiedzę, którą mam dziś.
Dopiero po latach, kiedy moje dzieci były już nastolatkami, w mojej głowie pojawiła się pewna idea…
To było jak olśnienie.
Można rozwiązać trudności w rodzicielstwie. Sprawić by kolejne pokolenia były szczęśliwsze. Sprawić by rodzice nie popełniali błędów wychowawczych. Moich błędów.
Chciałem zaangażować w mój pomysł więcej osób. Wydawało mi się, że wystarczy namówić specjalistów żeby zaczęli współpracować. Znaleźli punkty wspólne między swoimi dyscyplinami.
Choć ciężko to przyznać, to była porażka…
ALE - równocześnie bodziec do zrobienia wszystkiego samodzielnie. Uznałem, że sam mogę dojść do prawdy. Znaleźć odpowiedź na pytanie jak wychować szczęśliwego, spełnionego człowieka.
To wszystko stało się początkiem kolejnych prawie 20 lat poszukiwań. Przeznaczyłem ponad 20 000 godzin na zdobywanie i analizę wiedzy o psychofizycznym rozwoju człowieka. Studiowałem setki książek i tysiące prac naukowych z różnych dziedzin.
Wszystko to w jednym celu.
Zrozumienie jak kształtuje się psychika człowieka.
Jak zadbać o rozwój psychiki dziecka, aby zapewnić mu bezpieczne fundamenty dla szczęśliwego życia?
Okazało się, że odpowiedź na te pytania jest możliwa tylko w połączeniu podejścia cybernetycznego i ewolucyjnego.
Efektem mojej pracy było powstanie Metody Świadomej Sprawczości, Teorii Imperatywów Rozwoju oraz Rodzicielstwa Przyjaznego Dziecku.
Przez ostatnie 5 lat wraz z grupą rodziców sprawdzaliśmy wiedzę zawartą w koncepcji Rodzicielstwa Przyjaznego Dziecku.
Dzisiaj mogę przekazać Wam efekty mojej pracy. Kompletne źródło wiedzy, pozwalające na uniknięcie błędów wychowawczych poprzednich pokoleń.
Jestem przekonany, że Rodzicielstwo Przyjazne Dziecku odmieni Wasze życie. Pozwoli znów cieszyć się rodzicielstwem. Pozwoli odzyskać spokój i sprawczość. Pozwoli Waszym dzieciom wyrosnąć na szczęśliwych, spełnionych ludzi.