fbpx

Czy chłopcy są w gorszej sytuacji już na starcie?

Istnieje ludowe porzekadło mówiące, że za jednego chłopca można wychować dwie dziewczynki.
Ziarno prawdy jest ukryte w każdej ludowej złotej myśli. Wiemy o tym nie od dzisiaj. Cała mądrość ludowa opierała i opiera się na obserwacji oraz umiejętności zauważania prawidłowości. Kultura zachodu, odkąd powstała współczesna nauka, preferuje zaś przysłowiowe szkiełko i oko. Błędnie traktując ludowe mądrości jak gusła.

W ostatnich dziesięcioleciach pojawiły badania próbujące ustalić, czy prawdą jest, że chłopcy mają pod górkę już na starcie i gdzie ten start znajduje się. Przy okazji poszukiwana jest też odpowiedź na pytanie, dlaczego ewolucja tak źle potraktowała mężczyzn.

Wiele badań naukowych kieruje się w stronę hipotezy, że wszystkiemu winny jest testosteron i jego zgubny wpływ na rozwój układu nerwowego chłopców. Dziewczynki, dzięki estrogenowi są w lepszej sytuacji. Dzięki estrogenom mają lepiej skomunikowany mózg.
Z drugiej strony bazując na innym badaniu potwierdzającym eksport komórek płodu do organizmu matki można wysnuć przypuszczenie, że łatwiej jest „dogadać się” organizmom jednej płci niż posiadających odmienne zestawy sytemu hormonalnego. Dzięki czemu jest znacznie mniej problemów, tak dla matki jak i dla dziecka, przy ciąży z dziewczynką niż przy ciąży z płodem męskim.

Jest też hipoteza mówiąc wprost o wielkości główki noworodków męski i żeńskich. Że właśnie z tego powodu porody męskie są relatywnie wcześniejsze. A skoro wcześniejsze to i gorzej rozwinięte. Ta hipoteza ma pewne wsparcie w procesie ewolucyjnych zmian urodzeniowej wielkości mózgu homo sapiens.
Nasi kuzyni rodzą się z mózgiem rozwiniętym w 70% a my tylko w 25%. W pewnym okresie naszej historii Ewolucja musiała znaleźć rozwiązanie pozwalające na stały wzrost urodzeniowej masy mózgu oraz przeżycie matki. Te 25% to jest kompromis pomiędzy przepustowymi możliwościami kanału rodnego a wielkością urodzeniową mózgu.

Wielkość głowy i mózgu przez wiele tysiącleci prowadziła do błędnych stwierdzeń o niższej inteligencji kobiet. Ostatnie dziesięciolecia badań wskazuje na sytuację odwrotną. Mózg kobiety jest lepiej skomunikowany niż mózg mężczyzny. I od początku lepiej radzi sobie z wieloma problemami i zadaniami.

I tu dochodzimy do badania, które moim zdaniem jest punktem łączącym różne hipotezy i teorie dotyczące agresji oraz wielu innych problemów społecznych. Badanie, które wyraźnie pokazuje, że chłopcy naprawdę wymagają znacznie większego zaangażowania, aby ich mózgi rozwinęły się prawidłowo.

W mojej ocenie głównym bohaterem badania, do którego link podaję na końcu tekstu, jest przedni zakręt obręczy. Część układu limbicznego biorącego udział w podstawowych procesach poznawczych, w tym motywacji, podejmowaniu decyzji, uczeniu się, obliczaniu kosztów i korzyści, a także monitorowaniu konfliktów i błędów. Jak również z zachowaniami społecznymi.

cytat z abstraktu badania:
„…Niemowlęta o niskim statusie społeczno-ekonomicznym zostały losowo przydzielone do 5-letniej opieki opartej na stymulacji poznawczej i językowej lub do warunków porównawczych. Interwencja spowodowała duże i statystycznie istotne zmiany w strukturze mózgu mierzone w wieku średnim, szczególnie u mężczyzn. Odkrycia te są pierwszymi, które rozszerzyły obszerną literaturę na temat wpływu wzbogacania poznawczego na mózgi zwierząt na ludzi i demonstrują wpływ cech charakterystycznych dla człowieka, takich jak stymulacja językowa…”

Wyniki obrazuje poniższa tabela. Kolumna Interwencja pokazuje wyniki u osób których rozwój był stymulowany przez pierwsze 5 lat życia.

Tabela 4. 
Średnie i błędy standardowe procentowego wzrostu objętości regionu mózgu w stosunku do średniej porównania tej samej płci dla uczestników wczesnej interwencji i porównania

Procentowy wzrost objętościŚrednia kobiet (SE)Średnia mężczyzn (SE)
PorównanieInterwencjaPorównanieInterwencja
Obszary zainteresowania a priori
Kora0 (3.14)+0,33 (1,64)0 (1,80)+10,73 (2,14)
Suma ROI0 (3.27)+3,50 (2,47)0 (2,34)+15,46 (2,04)
ACC (jednostka)0 (2.08)+1,29 (5,12)0 (5,67)+30,37 (4,04)
HC (bilat)0 (7.22)-0,67 (1,61)0 (3.96)+6,27 (3,22)
IFG (L)0 (3.80)+14,24 (3,88)0 (2,74)+14.19 (3.31)
IFG (R)0 (3.58)+8,61 (4,22)0 (3.51)+23,88 (4,29)
STG (L)0 (6,47)-3,40 (2,84)0 (3.45)+7,84 (3,22)
 
Pozostałe przegródki
Całkowity mózg0 (3.21)+0,17 (1,69)0 (1,58)+9,89 (2,18)
Cortex netto ROI0 (3,20)+0,10 (1,62)0 (1,85)+10,36 (2,20)
Sieć mózgowa kory i HC0 (3.64)+0,04 (2,17)0 (1,77)+9,21 (2,55)

ACC to właśnie przedni zakręt obręczy

Jeszcze ciekawsze wnioski można wysunąć, jeśli pokusimy się o połączenie wyników tego badania z pracami psychohistoryków, którzy wyraźnie wskazywali na silną zależność jakości społeczeństwa od jakości dzieciństwa. Racjonalne stają się ich hipotezy o wpływie powijaków na powszechność występowania wyuczonej bezradności w krajach, gdzie normą był taki sposób opieki nad niemowlętami.

Można z całą pewnością stwierdzić występowanie silnej korelacji pomiędzy intensywnością opieki nad chłopcami a rozwojem kluczowych rejonów w ich mózgach.
Biorąc również pod uwagę powszechnie występujące zaniedbanie emocjonalnego rozwoju chłopców można na tej bazie wyjaśniać, dlaczego mężczyźni częściej niż kobiety popełniają samobójstwa. Dlaczego częściej popełniają przestępstwa, czy dlaczego częściej stosują fizyczną przemoc jako narzędzie rozwiązywania sporów.

O wpływie bogactwa rozwojowego na psychofizyczną konstrukcję człowieka możecie przeczytać tu

Myślę, że nie trzeba czekać na kolejne badania potwierdzające wpływ bogatego w zdrowe i bezpieczne interakcje zaopiekowania na psychiczne zdrowie dzieci. Obecna wiedza jest wystarczającym powodem do tego, aby więcej uwagi udzielić chłopcom w okresie kluczowym dla rozwoju ich mózgów. Pierwsze 5 lat to najważniejszy okres życia dla każdego dziecka. Jednak jak widać dziewczynki radzą sobie znacznie lepiej z przeciwnościami losu.

link do badania:
https://direct.mit.edu/jocn/article/33/6/1197/98115/Randomized-Manipulation-of-Early-Cognitive

Zapisz się do newslettera
Otrzymuj  powiadomienia o nowych artykułach, ciekawostki, porady dla rodziców i wiele więcej.

Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności.

poczta, mail
Zbuduj swoje szczęście 
z metodą świadomej sprawczości
Sprawdź swój styl przywiązania
Darmowy kwestionariusz
Udostępnij ten artykuł:
© 2024 Fundacja XXII
Designed by GravityOwl
Illustrations by Icons8