Mleko matki wspomaga rozwój mózgu wcześniaków

Streszczenie:
U dzieci urodzonych przedwcześnie kora mózgowa, obszar mózgu związany z uczeniem się i poznaniem, jest często słabo rozwinięty. U wcześniaków karmionych większymi ilościami mleka matki kora mózgowa przypominała korę dzieci urodzonych w terminie. Naukowcy twierdzą, że karmienie piersią może pomóc w zmniejszeniu deficytów w nauce i zachowaniu związanych z przedwczesnym porodem.

Pojawiło się kolejne badanie potwierdzające jak ważne w procesie rozwoju dziecka jest mleko mamy.
Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu.

Wyniki badania wskazują, że im częściej wcześniaki są karmione mlekiem matki podczas pobytu na intensywnej terapii noworodków, tym wyższy poziom rozwoju mózgu.

Kora mózgowa – część mózgu odpowiedzialna za uczenie się i myślenie – jest zwykle słabo rozwinięta u wcześniaków, ale u niemowląt, które spożywały duże ilości mleka matki, szybko przypominała korę dzieci urodzonych w terminie.

Eksperci twierdzą, że karmienie wcześniaków mlekiem matki może pomóc w zmniejszeniu problemów rozwojowych i edukacyjnych związanych z przedwczesnym porodem.

Każdego roku 15 milionów dzieci na całym świecie rodzi się przedwcześnie — przed 37 tygodniem — i nadal jest to największa przyczyna śmierci i niepełnosprawności wśród noworodków.

Dzieci, które urodziły się wcześnie, są bardziej narażone na problemy, które mają wpływ na całe ich życie, takie jak trudności w nauce, problemy ze wzrokiem i słuchem, problemy behawioralne i porażenie mózgowe.

Naukowcy z uniwersytetu przeskanowali mózgi 212 dzieci, które brały udział w kohorcie urodzeniowej w Edynburgu, badaniu, które monitoruje postępy wcześniaków od urodzenia do dorosłości.

Skany mózgu wykazały, że dzieci, które otrzymywały większe ilości mleka matki – od matki lub od dawcy – miały bardziej dojrzałą korę mózgową w porównaniu z tymi, które otrzymywały mniej, podobnie jak skany dzieci urodzonych w terminie.

 Jak mówi dr Gemma Sullivan matki wcześniaków powinny być wspierane w odciąganiu mleka, w czasie, kiedy dziecko znajduje się na oddziale. Dzięki temu rosną szanse na lepszy rozwój mózgu.

Link do badań

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ana.26559

Zapisz się do newslettera
Otrzymuj  powiadomienia o nowych artykułach, ciekawostki, porady dla rodziców i wiele więcej.

Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności.

Zbuduj swoje szczęście 
z metodą świadomej sprawczości
Sprawdź swój styl przywiązania
Darmowy kwestionariusz
Udostępnij ten artykuł:

Fundacja XXII
ul. Połączona 18
03-109 Warszawa

tel. +48 506 112 778
© 2023 Fundacja XXII
Designed by GravityOwl
Illustrations by Icons8
arrow-right