Czy wszyscy jesteśmy hybrydami?

Albo pytanie – ile jednostek wśród nas to hybrydy?

Fenomen bliźniąt syjamskich jest dla większości z nas znany i zapewne nie raz czytaliście o kolejnej szczęśliwej operacji rozdzielenia. W przestrzeni medialnej są też znane przypadki bliźniąt syjamskich żyjących we wspólnym ciele przez całe życie.

A co, jeśli nastąpiłoby pełne połączenie dwóch organizmów z podziałem części organów/kończyn należnych do jednego osobnika i części należnych do drugiego?   Czy obserwowane w przypadki kobiet urodzonych z męskim mózgiem lub mężczyzn urodzonych z mózgami kobiecymi nie mogą być właśnie taką hybrydyzacją?  

Te pytania pierwszy raz pojawiły się w mojej głowie po przeczytaniu niesamowitej historii kobiety, która urodziła nie swoje dziecko choć to ona była biologiczną matką a biologicznym ojcem był jej partner. W tym przypadku chodziło o problem niezgodności genetycznej matki i dziecka.

Jeśli dobrze pamiętam to cała sprawa toczyła się w UK i nadaje się na scenariusz filmu obyczajowo-sensacyjnego.
Z powodów zdrowotnych wykonano badania genetyczne dziecka i rodziny. W wyniku czego okazało się, że owszem ojciec jest biologicznym ojcem a matką jest inna kobieta ale spokrewniona z jego żoną.

Można sobie wyobrazić co działo się domu tej rodziny przez kolejne kilka miesięcy śledztwa.

Pierwotnie zakładano, że pan X zapłodnił w zbliżonym okresie czasu dwie kobiety a następnie urodziły one dzieci w tym samym szpitalu i w tym samym okresie 2-3 dni. Po czym dzieci zostały zamienione.

Pan X zaklinał się o swojej niewinności, ale badania genetyczne dziecka wyraźnie wskazywały, że jest on ojcem dziecka wychowywanego w ich rodzinie. Którego matką była inna kobieta.

Sprawdzono kilka potencjalnych hipotez, jednak żadnej z nich nie udało się potwierdzić.

Rozwiązanie okazało się szokujące dla wszystkich. Zaczynając od lekarzy, naukowców i samych zainteresowanych.

W procesie zapłodnienia może dochodzi do ciąży bliźniaczej w której jeden z płodów zostaje pochłonięty przez drugi.
W przypadku naszej bohaterki doszło do połączenia dwóch płodów. Coś jak syjamskie rodzeństwo w jednym ciele z jednym układem nerwowym, jednym systemem trawienia itd.
Jajniki zaś zostały podzielone po jednym od każdego z płodów. A że dziewczynka rodzi się z kompletem jajeczek na całe życie to tak kobieta w jednym jajniku miała jajeczka swoje a w drugim swojej wchłoniętej bliźniaczki.

W ten sposób była biologiczną, ale nie genetyczną matką a jej partner był genetycznym i biologicznym ojcem. Rodzinny problem został wyjaśniony a mężczyzna uwolniony od podejrzeń.  

Ten przypadek pokazuje jakie cuda kryje jeszcze przed nami ewolucja.

Przyczynkiem do przypomnienia tej niezwykłej historii była kolejna publikacja o niezwykle rzadkim przypadku, kiedy bliźniak nie zostaje w pełni wchłonięty i jego pozostałości umiejscawiają się w czaszce.
Przypadek usunięcia takiego niewchłoniętego bliźniaka został niedawno opisany w czasopiśmie Neurology.
https://n.neurology.org/content/100/9/444  

Każdy z nas może być hybrydą powstałą w wyniku wchłonięcia brata lub siostry bliźniaka. Jednak, żeby sprawdzić taką prawdopodobność potrzebne są badania genetyczne. Ponieważ tylko tak możemy potwierdzić istnienie różnych zestawów genów w naszych organizmach.

Przy okazji, wraz ze światem naukowców, możemy zastanawiać się czy hybrydyzacja może dotyczyć innych organów? Czy może dotyczyć mózgu?

Co sądzicie?

Zapisz się do newslettera
Otrzymuj  powiadomienia o nowych artykułach, ciekawostki, porady dla rodziców i wiele więcej.

Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności.

Zbuduj swoje szczęście 
z metodą świadomej sprawczości
Sprawdź swój styl przywiązania
Darmowy kwestionariusz
Udostępnij ten artykuł:

Fundacja XXII
ul. Połączona 18
03-109 Warszawa

tel. +48 506 112 778
© 2023 Fundacja XXII
Designed by GravityOwl
Illustrations by Icons8
arrow-right