Myślę, że większość przyszłych mam powinna z uwagą podejść do tematu deficytu snu w czasie ciąży. Ostatnio opublikowane badanie przeprowadzone na ponad 7000 par matka dziecko wykazało wyraźną korelację pomiędzy zaburzeniami snu matek a rozwojem neurologicznym ich dzieci. Przy czym chłopcy są bardziej wrażliwi na zaburzenia endokrynologiczne organizmu mamy w czasie ciąży.
Z ostatnich kilkunastu lat badań wynika, że ilość i jakość snu ma ogromne znaczenie dla fizycznego i psychicznego zdrowia człowieka. Zbyt mała ilość snu podnosi poziom kortyzolu w organizmie. Podwyższona ilość kortyzolu nie pozwala na prawidłowe realizowanie poszczególnych faz snu prowadząc do niskiej jakości snu. W ten sposób powstaje pętla nakręcająca błędne koło zaburzenia snu.
Naukowcy z Chińskiego Laboratorium Zdrowia Populacji postanowili sprawdzić jak niedosypianie mam w czasie ciąży wpływa na przyszłe zdrowie ich dzieci. W sumie przebadano 7049 par matka-dziecko z trzech szpitali w Chinach.
Krótki czas snu (SSD) definiowany jest jako sen krótszy niż 7 godzin. Badacze zdawali sobie sprawę z tego, że kobiety w ciąży mogą mieć problemy ze snem. Powodem mogą być zmiany hormonalne zachodzące w ich organizmach, dyskomfort związany z ciążą, częste oddawanie moczu oraz inne czynniki.
Ze wcześniejszych badań okazało się , że nawet 76% kobiet w ciąży doświadcza złej jakości snu. A prawie 40% kobiet w ciąży doświadcza niewystarczającej ilości snu w nocy.
Kobiety te ponoszą większe ryzyko wystąpienia upośledzonia tolerancji glukozy, insulinooporności i cukrzycy ciążowej. Dzieci tych matek mogą być bardziej narażone na opóźnienia neurorozwojowe. Może występować spowolnienie rozwoju umiejętności społecznych, emocjonalnych, behawioralnych, motorycznych oraz poznawczych. Jak również zaburzenia rozwoju mowy.
Chcąc sprawdzić tę zależność naukowcy przebadali dzieci pod kątem opóźnień rozwojowych w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Przeanalizowali związek między czasem trwania snu matki a ryzykiem opóźnienia rozwoju neurologicznego. Ocenili również rolę stężenia peptydu C w surowicy krwi pępowinowej, które są stabilnym wskaźnikiem wydzielania insuliny przez płód.
Badanie wykazało:
Dbanie o zdrowie matki w okresie ciąży, w tym zdrowy i wystarczająco długi sen oraz spokojny sen jest ważne nie tylko w perspektywie jej przyszłego zdrowia ale również w perspektywie zdrowia psychicznego i fizycznego jej dziecka.
Konieczne jest świadome i refleksyjne podejście do higieny snu w czasie ciąży.
Planując kolejną ciążę, oprócz prawidłowego odżywiania, wystarczającej ilości ruchu i higieny emocjonalnej, warto też zwrócić uwagę na zabezpieczenie zdrowego snu.
Waldemar Lipiński
Rodzicielstwo Przyjazne Dziecku
linki do badań;