fbpx
01 października 2023

Czy magiczne grzybki uratują świat przed epidemią depresji oraz zaburzeń lękowych

Z danych klinicznych wynika, że już w 2030 roku depresja będzie najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym. Dlatego wielu ludzi pokłada nadzieję w leczeniu opartym o mikrodawkowanie psylocybiny.   

Historia psylocybiny, jak i innych psychoaktywnych organicznych związków chemicznych była długą i krętą podróżą. Zaczyna się od jej użycia w rytuałach religijnych w starożytnych cywilizacjach a kończy na najnowszych badaniach potwierdzających jej leczniczą skuteczność. W międzyczasie byłby przełomowe badania naukowe oraz ciemne wieki magicznych grzybów związane z wpisaniem ich na listę narkotyków oraz zakaz badań trwający około 30 lat. Można powiedzieć, że w historii psylocybiny na wiele sposobów odbija się historia ludzkości.

Psylocybina jest głównym związkiem chemicznym wywołującym psychodeliczne efekty tzw. magicznych grzybów. Na wszystkich kontynentach i we wszystkich kulturach jest używana od tysięcy lat w celach rytualnych, religijnych, leczniczych i rekreacyjnych. Obecnie badacze również dochodzą do wniosku, że terapeutyczne właściwości psylocybiny są w jakiś sposób oparte o mistyczne przeżycia pojawiające się po jej użyciu.

Dowodów stosowania magicznych grzybków jest wiele a jednym z najwcześniejszych jest mural znaleziony w północnej Australii, który przedstawia grzyby i psychodeliczne ilustracje.

Sytuację na współczesnym polu badań nad psylocybiną śledzę od kilku lat i jest coraz więcej badań wzbudzających nadzieję na leczenie depresji oraz zaburzeń lękowych preparatami, które nie pozostawiają po sobie tak znaczących skutków ubocznych jak obecnie stosowane.            


            Cieszy fakt, że po trzech dekadach pozostawania w cieniu względnej niejasności naukowej, psylocybina ponownie pojawiła się w centrum uwagi badań psychiatrycznych i wzbudziła zainteresowanie oraz podekscytowanie. Od paru lat prawie niemożliwe jest przeczytanie czasopisma medycznego lub wzięcia udziału w profesjonalnej konferencji bez zapoznania się z wieloma dyskusjami na temat psychodelików. A począwszy od 2018 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków uznała psylocybinę za „przełomową terapię” w leczeniu depresji opornej na leczenie (TRD) i dużego zaburzenia depresyjnego (MDD).      
 

            Do napisania tego artykułu zainspirowało mnie publikacja badania „Jednodawkowa terapia psylocybiną w leczeniu dużego zaburzenia depresyjnego” które ukazało się 31 sierpnia bieżącego roku. Dla wielu osób jest zapewne ważne, że badanie było randomizowane i przeprowadzone systemie klinicznym.

            Celem badania była ocena wielkości, czasu i trwałości efektów przeciwdepresyjnych oraz bezpieczeństwa pojedynczej dawki psylocybiny u pacjentów z MDD.     

            Badanie to wykazało, że leczenie psylocybiną było związane z klinicznie znaczącym trwałym zmniejszeniem objawów depresji i niepełnosprawności funkcjonalnej, bez poważnych zdarzeń niepożądanych. Dzięki uzyskanym wynikom jest coraz więcej dowodów na to, że psylocybina – podawana przy wsparciu psychologicznym – może okazać się obiecująca jako nowa interwencja w leczeniu MDD.

             Leczenie psylocybiną nie wykazało rodzaju stępienia emocjonalnego zgłaszanego w przypadku standardowych leków przeciwdepresyjnych. 


            Naukowcy nie potrafią jeszcze wyjaśnić jak dokładnie działa psylocybina w mózgu. Ciekawe są wyniki badania zespół naukowców z Yale University. Wykazali oni, że jednorazowe podanie myszom psylocybiny wywołuje szybki wzrost połączeń pomiędzy neuronami piramidowymi w przyśrodkowej korze czołowej, odpowiadającej za kontrolę zachowań oraz decyzyjność. Zmiany utrzymywały się u zwierząt modelowych przez miesiąc od przyjęcia substancji.

Pozostaje nam mieć nadzieję, że niedługo także w Polsce zostanie cofnięta penalizacja posiadania i stosowania grzybów zawierających psylocybinę. Można będzie wybrać się na polskie łączki w poszukiwaniu babki lancetowatej. A sezon wysypu tych grzybów niedługo zacznie się.


Waldemar Lipiński
metoda świadomej sprawczości

Publikację badania znajdziecie pod tym linkiem https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37651119/   

Zapisz się do newslettera
Otrzymuj  powiadomienia o nowych artykułach, ciekawostki, porady dla rodziców i wiele więcej.

Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności.

poczta, mail
Zbuduj swoje szczęście 
z metodą świadomej sprawczości
Sprawdź swój styl przywiązania
Darmowy kwestionariusz
Udostępnij ten artykuł:
© 2024 Fundacja XXII
Designed by GravityOwl
Illustrations by Icons8