16 czerwca 2018

Ewolucyjne uwarunkowania długości życia rodziców?

Zapewne każdy z nas, choć raz, zastanawiał się, dlaczego we wszystkich kulturach kobiety żyją wyraźnie dłużej niż mężczyźni. Ta dziwna zależność była i jest tłumaczona na różne sposoby. Część uważa, że jest to związane z wpływem kobiecych hormonów na cały organizm. Inni za głównego sprawcę różnicy wskazują emocjonalność kobiet i ich umiejętności rozładowywania wewnętrznych napięć. Często jako główny powód tej różnicy wskazywane były używki oraz to, że kobiety bardziej dbają o swoje zdrowie.

Grupa naukowców ze Stanów Zjednoczonych, postawiła następującą hipotezę; “w wolno rozwijających się gatunkach z pojedynczymi porodami płeć, która nosi większy ciężar pod opieką potomstwa, będzie przeżywać dłużej” w swoich badaniach postanowili poszukać korelacji pomiędzy opieką nad potomstwem a długością życia rodzica. Zakładając, że są to ewolucyjne programy powstałe jeszcze w okresie, kiedy wspólni przodkowie małp naczelnych i hominidów żyły na Ziemi. Postanowili porównać długość życia przedstawicieli kilku gatunków małp o różnych schematach opieki nad potomstwem.

Do rywalizacji stanęły następujące gatunki: człowiek (Szwecja dane za okres 1780-1991), szympans, czepiak, goryl, orangutan, gibbon, miko czarny, siamang, mirikina i małpka Titi.
Wyniki badania podane w poniższej zaskoczyły nie tylko uczonych.
Wskaźniki przeżycia a opieka męska u naczelnych antropoidalnych

Naczelne Wskaźnik przeżycia płeć żeńska / płeć męska Opieka samca nad młodymi
Szympans 1.418 Bardzo rzadko lub wcale
Czepiak 1.272 Bardzo rzadko lub wcale
Orangutan 1.203 wcale
Gibbon 1.199 Żyją w parach, rola ojca nieistotna
Goryl 1.125  Ochrona i zabawa z potomstwem
Człowiek (Szwecja 1780?1991) 1.052?1.082 Wsparcie ekonomiczne, trochę opieki
Miko czarny 0.974 Oboje rodzice opiekują się młodym
Siamang 0.915  Nosi młode w drugim roku
Mirikina 0.869 Nosi młode od urodzenia
Titi małpka 0.828 Nosi młode od urodzenia

W przypadku szympansów otrzymany wskaźnik przeżycia może być zafałszowany przypadkami zgonów w wyniku agresji międzyosobniczej. Jednak jak zauważają badacze w przypadku czepiaka dominujące są samice.
Najbardziej rzucający się w oczy jest kontrast pomiędzy gibbonami a siamagami. To małpy z tego samego rodzaju, jednak występują u nich różnice w opiece nad potomstwem a tym samym różna długość życia przedstawicieli płci.
Uczeni zauważają, że nie wzięli pod uwagę wpływu potencjalnej współpracy pomiędzy osobnikami tej samej płci zajmującymi się potomstwem.

Patrząc na sprawę z naszej perspektywy warto zastanowić się czy może to właśnie bezpośrednia bliskość z potomstwem powoduje endokrynologiczne zmiany w funkcjonowaniu organizmu prowadzące do wydłużenia życia.
Jeśli tak to ojcostwo bliskości może być lekiem na długowieczność ?..

Link do badań https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC22663/

Zapisz się do newslettera
Otrzymuj  powiadomienia o nowych artykułach, ciekawostki, porady dla rodziców i wiele więcej.

Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności.

Zbuduj swoje szczęście 
z metodą świadomej sprawczości
Sprawdź swój styl przywiązania
Darmowy kwestionariusz
Udostępnij ten artykuł:

Fundacja XXII
ul. Połączona 18
03-109 Warszawa

tel. +48 506 112 778
© 2023 Fundacja XXII
Designed by GravityOwl
Illustrations by Icons8
arrow-right