fbpx

Prawo dziecka do własnego zdania

Każdy rodzic chciałby by jego dziecko w przyszłości dawało sobie radę w życiu. Chcemy by dzieci były pewne siebie, zaradne, by nie dawały się wykorzystywać i dążyły do realizacji swoich celów. Żeby osiągnąć taki efekt, trzeba zrobić jedną bardzo ważną, ale i bardzo trudną rzecz.

Pokaż dziecku, że ma prawo mówić nie

I choć wydaje się, że to oczywiste, bo każdy postępuje właśnie w ten sposób, to prawda jest zupełnie inna. Rodzice nie pozwalają dziecku mówić "nie". Nie pozwalają wyrażać własnego zdania oraz decydować o tym co dotyczy dziecka. Rodzice zgadzają się na to, jedynie w sytuacji, kiedy im to nie przeszkadza. I nie jest to nasza wina, taki wzorzec wynieśliśmy z naszych rodzinnych domów. Większość z naszych rodziców i rodziców naszych rodziców również wychowywała się w kulturze odbierającej dziecku prawo do własnego zdania.

Kiedy wymuszamy na dziecku zaakceptowanie naszej woli, w mózgu dziecka zapisany zostaje wzorzec: ?Mogą się nie zgadzać, ale jeżeli ktoś na mnie krzyknie albo zaszantażuje mnie emocjonalnie, wtedy muszę się zgodzić.?
Jeżeli chcesz nauczyć dziecka asertywności musisz pokazać mu, że ma prawo decydować o sobie w każdej sytuacji. Oczywiście, że zdarzają się sytuację, kiedy dziecku ciężko jest wytłumaczyć, że powinno się wykąpać, kiedy ono nie chce, albo że mycie zębów jest konieczne, by uniknąć częstych wizyt u dentysty. Bywa naprawdę bardzo ciężko, kiedy masz przed sobą małego człowieka, który wie, że ma prawo decydować o sobie, który wie, że może mówić nie i może nie zgadzać się z rodzicami.

Tylko w takich momentach warto się zastanowić nad jedną rzeczą. Czy najprostsze rozwiązania są zawsze najlepsze?  No nie do końca, prawda? Pomyśl o tym w ten sposób. Twoje dziecko naprawdę ma prawo o sobie decydować, więc dobrze by było, gdybyś mu na to pozwolił/pozwoliła. Nie będzie łatwo, ale dzięki temu oboje nauczycie się iść na kompromis i tłumaczyć swój punkt widzenia. Zrozumiesz swoje dziecko a ono zrozumie Twoją perspektywę.

W dodatku Twoje dziecko, nie będzie kimś kto podążą za tłumem, robi to co mu każą i nie potrafi się odezwać. Chyba byś tego nie chciał/chciała, prawda? Chyba zależy Ci na tym, by wiedzieć, że możesz zaufać swojemu dziecku, że ono wie, że samo decyduje o swoim życiu, więc wie też, że konsekwencję swoich decyzji również musi ponieść.

Rozumiesz? Dzięki wychowaniu takiego maluszka, dzięki drobnym sprawom, w których tłumaczycie sobie oboje co byłoby najlepszą opcją. Dzięki temu, że dziecko samo może zdecydować o której pójdzie spać i kiedy umyje zęby, dzięki takim rzeczom Twoje dziecko w przyszłości nie będzie obwiniało kogoś za swoje niepowodzenia i nie będzie robiło tego co mu karzą, będzie mądrym, asertywnym i pewnym siebie człowiekiem, dzięki Tobie.

Dziecko ma prawo się nie zgadzać

Myślisz, że nie? Że przecież dzieci mają słuchać rodziców? Że nie można sobie dać wejść na głowę i to bezstresowe wychowanie to bzdura? No to patrz:

Znajdź różnice:
Michałku, zjedz rosołek!
Nie chcę.
Zjedz, już pora na obiad.
Ale nie chcę.
Babcia specjalnie dla Ciebie ugotowała.
Ja nie lubię.
Nie lubisz?! Na pewno lubisz, zobacz, jaki pyszny!
Nie, nie chcę.
Michałku, specjalnie kupiłam ci wiejską kurę, ten rosołek jest bardzo zdrowy, on ci pomoże.
Ale ja nie potrzebuję pomocy
Babci będzie przykro, jak nie zjesz
Babciu, ale ja nie chcę
Mieliśmy iść na plac zabaw, ale jak nie zjesz, to nie pójdziemy.
No dobrze, daj, zjem

* * * * *

Michał, masz!
Dzięki, nie chcę.
Stary, wszyscy już brali, najwyższy czas na ciebie.
Nie, ja nie chcę.
Stary, specjalnie skołowałem na dzisiaj!
Ale ja nie chcę.
Idealny towar, czyściutki, w sam raz!
Nie, stary, ja nie biorę.
Chyba żartujesz! Nawet nie wiesz, jak musiałem kombinować, żeby go załatwić.
To twoja sprawa.
Stary, potrzebujesz się wyluzować, to ci pomoże.
Nie, dzięki za taki luz.
Tak mi się wydawało, że z ciebie jest mega sztywniak.
Może i tak?
Ludzie daliby się pokroić za taki towar!
Może i tak?
Stary, mieliśmy iść razem do Krzyśka, ale jak ty jesteś taki drętwy, to nie ma sensu. Jak nie bierzesz, to nie idziesz.
Dobra, daj!

Tylko dając dziecku możliwość decydowania o sobie, możliwość zadawania pytań oraz nie zgadzania się z dorosłymi, masz szanse wychować odpowiedzialnego, mądrego i asertywnego człowieka. To w Twoich rękach jest los Twojego dziecka, to od Ciebie zależy jakim będzie człowiekiem i jak potoczy się jego życie.  Jeżeli nie nauczysz go odmawiać i wyrażać własne zdanie, skąd ma się tego nauczyć. Jeżeli nie dasz mu możliwości by podejmował własne decyzję, będzie robił to co zadecydują za niego inni.

Kasia Chudziak

Zapisz się do newslettera
Otrzymuj  powiadomienia o nowych artykułach, ciekawostki, porady dla rodziców i wiele więcej.

Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności.

poczta, mail
Zbuduj swoje szczęście 
z metodą świadomej sprawczości
Sprawdź swój styl przywiązania
Darmowy kwestionariusz
Udostępnij ten artykuł:
© 2024 Fundacja XXII
Designed by GravityOwl
Illustrations by Icons8