fbpx
07 lutego 2024

Rozwijanie samooceny

Rozwijanie i wzmacnianie samooceny jest niezwykle ważne, ponieważ samoocena ma wpływ na wszystkie obszary naszego życia. Można powiedzieć, że kieruje naszym życiem. Dlatego też, jeśli naszym celem jest poprawienie swojego życia to zadaniem przybliżającym nas do tego celu będzie rozwijanie samooceny.

Na początek trzeba wprowadzić do swojej przestrzeni poznawczej świadomość, że samoocena nie jest wrodzoną cechą charakteru. Nabywamy tę cechę podobnie jak wstyd w procesie socjalizacji. Będąc w interakcji z rodzicami oraz innymi opiekunami powstaje nasz wewnętrzny obraz siebie oraz powiązane z nim modele operacyjne.
Żeby wzmacniać swoją samoocenę potrzebujemy wprowadzać działania niwelujące wpływ negatywnych doświadczeń z okresu dzieciństwa.

Poniżej 10 działań, których zastosowanie pozwoli podnieść poziom samooceny oraz wyciszyć lub wygasić zakodowane w nas elementy mentalnego obrazu siebie oraz świata.

Akceptuj samego siebie

Część negatywnego wartościowania siebie powstaje w wyniku obciążenia psychiki negatywnym, nieakceptującym przekazem ze strony rodziców oraz opiekunów.  
Na początku procesu powinniśmy wzbudzać pełną i bezwarunkową akceptację dla siebie.
Nie warunkując jej swoimi osiągnięciami czy spełnianiem ambitnych celów oraz marzeń. Potrzebne jest zbudowanie wewnętrznej narracji mówiącej, że jesteśmy wartościowi niezależnie od swoich planów czy zamierzeń.
Praca nad wewnętrzną akceptacją jest zadaniem na lata. I jest fundamentem, na którym możemy budować cały proces zmiany.  

Unikaj porównywania się do innych

Niska samoocena ma swoje źródła w porównywaniu nas do innych wskazywanych jako lepszych. To wtedy w naszej podświadomości powstawał obraz siebie jako osoby niewystarczającej i nieudolnej. Dlatego potrzebujemy na każdym kroku akcentować swoją indywidualność i unikać porównywania się do innych. Trzeba pamiętać, że porównanie się do innych jest złodziejem szczęścia. Każdy człowiek posiada unikalne cechy oraz wartości, które przyczyniają się do jego wyjątkowości. Możemy zbudować swoją jedyną i piękną drogę życiową i doceniać siebie za swoje osiągnięcia. Warto też pamiętać, że każdy człowiek startuje z innego poziomu oraz posiada inny bagaż mentalny.

Twórz i rozwijaj zdrowe relacje

Staraj się zdobywać kontakty ze zrównoważonymi emocjonalnie osobami oraz rozwijać i budować relacje oparte na szacunku, współpracy i wsparciu. Nie zapominaj, że jesteśmy gatunkiem stadnym. Relacje i wsparcie społeczne jest bardzo ważne w procesie naprawy swojej psychiki.  W relacjach szukaj równowagi i partnerstwa. Staraj się dbać o to, aby był to związek dwustronny a nie jednostronny. Pozytywne relacje sprzyjają rozwojowi dając poczucie bezpieczeństwa. Nadają też naszemu życiu głębszy sens.

Pracuj nad inteligencją emocjonalną

Większość z osób z niską samooceną doznaje trudności komunikacyjnych.  Dlatego bardzo ważne jest rozwijanie umiejętności interpersonalne, komunikacyjne oraz umiejętności rozwiązywania konfliktów. Dzięki wzmocnieniu tych obszarów, zdobędziesz zasoby pomagające zbudować pewność siebie w relacjach z innymi. Umiejętność rozpoznawania stanów emocjonalnych swoich oraz innych przybliży do tworzenia zrównoważonych i bezpiecznych relacji. Rozwijając umiejętności miękkie nauczysz się rozpoznawać co Ci służy a co niszczy. Łatwiej będzie podejmować odważane i rozsądne decyzje.

Skupiaj się na swoich mocnych stronach

Każdy człowiek ma swoje mocne strony. Choć przy niskiej samoocenie może wydawać się, że nie ma w nich nic szczególnego. Dlatego trzeba dostrzegać i doceniać swoje silne strony. Celebrować swoją wyjątkowość oraz intensyfikować rozwój tych obszarów, w których jesteś silny.

Cele i osiągnięcia

Jedną z trudności jaką borykają się osoby z niską samooceną jest przysłowiowe rzucanie się z motyką na słońce. Dlatego stawiaj przed sobą realistyczne cele i śledź swoje osiągnięcia. Pielęgnuj każdy najmniejszy sukces i nagradzaj siebie za każdy postęp. Dzięki temu będziesz budować pozytywną wewnętrzną narrację wzmacniającą Twój pozytywny obraz siebie.

Rozwijaj świadomość siebie i świadomość własnej sprawczości

Nasza psychika jest tak skonstruowana, że możemy zmieniać, naprawiać tylko co rozumiemy i znamy. Świadomość siebie pozwala nam zrozumieć skąd wzięła się nasza niska samoocena, kiedy, w jakich sytuacjach zostają wzbudzone modele operacyjne z nią związane. Dzięki świadomości siebie może zidentyfikować wartości, cele i potrzeby, które czynią nas szczęśliwymi. A świadome rozwijanie swoich mocnych obszarów wzmacnia samoocenę.

Zadbaj o swoje zdrowie

Może to zabrzmi dziwnie, ale nasze fizyczne zdrowie, nasza kondycja fizyczna jest silnie powiązania z kształtowanie mentalnego obrazu siebie. Zadbaj o zdrowe nawyki, takie jak odpowiednie odżywianie, regularna i intensywna aktywność fizyczna oraz dobry sen. Wszystkie one mają wpływ na samopoczucie psychiczne. A samopoczucie ma wpływ na samoocenę. Dbaj o siebie i szanuj swoje zdrowie.

Rozwijaj swoje pasje

Pasje wzmacniają pozytywne myślenie o sobie. Często definiują nowe pozytywne wartości w naszym życiu. Dlatego też wsparciem dla rozwijaniu samooceny jest odkrywanie i rozwijanie swoich pasji. Jak również poszukiwanie nowych kreatywnych zainteresowań. Tego typu aktywności są doskonałym sposobem na budowanie satysfakcji i poczucia własnej wartości.

 Skorzystaj ze wsparcia specjalisty

Czasem może wydawać się, że wszystko możemy ogarnąć sami. Jednak obszar psychiki jest tym który wyjątkowo potrzebuje wsparcia z zewnątrz. W naszym umyśle jesteśmy niejako uwięzieni w obrazach i przekonaniach. Potrzebne jest wsparcie z zewnątrz, żeby zobaczyć pełen obraz sytuacji. Profesjonalna pomoc może być kluczowa w przezwyciężeniu trudności i budowaniu trwałego poczucia własnej wartości.  

Metoda świadomej sprawczości
Waldemar Lipiński

Zapisz się do newslettera
Otrzymuj  powiadomienia o nowych artykułach, ciekawostki, porady dla rodziców i wiele więcej.

Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności.

poczta, mail
Zbuduj swoje szczęście 
z metodą świadomej sprawczości
Testy psychologiczne
Skorzystaj z przygotowanych przez
Fundację XXII bezpłatnych narzędzi,
by lepiej poznać siebie

Bezpłatne testy
Udostępnij ten artykuł:
Illustrations by Icons8